Theranos davasında önemli bir adım atıldı

Bu, Theranos’un testlerinin hatalı olduğu ortaya çıkmadan ve iki şirket arasında acı bir ayrılığa yol açmadan önceydi. Bloomberg’e göre Walgreens, Arizona ve Kaliforniya’daki merkezleri aracılığıyla hatalı Theranos kan testleri alan müşterilerin açtığı toplu davayı sonuçlandırmak için 44 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Her iki tarafın avukatları, ABD bölge yargıcının davanın mahkemeye götürülmesi talimatını vermesinin ardından anlaşmaya vardılar ve mayıs ayında geçici bir uzlaşma için bildirimde bulundular. Bir mahkemenin hala teklifi onaylaması gerekiyor ancak davacıların mahkemeye sunduğu davaya göre, koşullar değişmeden kalırsa bu müşteriler cepten ödedikleri zararın yaklaşık iki katını alacaklar.

Theranos davasında önemli bir adım atıldı

Dava, Walgreens’i Theranos ile olan ortaklığı konusunda “kasıtlı olarak kör” olmakla suçladı ve Theranos’un parmak ucu testi yönteminden şüphelenmek için iyi bir nedeni olduğunu iddia etti. Bloomberg, davacıların avukatlarının Walgreens’in kan testi şirketi tarafından da dolandırıldığını söylerken “güçlü” bir savunma argümanına sahip olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Walgreens, ilişkilerini resmi olarak sonlandırdıktan kısa bir süre sonra Theranos’u 2016 yılında 140 milyon dolar karşılığında mahkemeye vermişti. Sonunda davayı “tüm iddiaları çözecek” şekilde çözdüler ancak bu anlaşmayla ilgili ayrıntılar açıklanmadı. Theranos’a gelince, şirket artık yok ve şirketin kurucusu Elizabeth Holmes şu anda 29 Aralık 2032 olarak planlanan çıkış tarihiyle hapishanede yatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x