Özel Denizli Tekden Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Aysun Karabulut, HPV virüsüne karşı aşılama ve düzenli takibin önemini vurgulayarak, rahim ağzı kanserinin önlenebilmesi için HPV aşısı, tarama testleri ve düzenli takip gerektiğini belirtti. HPV aşısıyla bağışıklık sağlandığında rahim ağzı kanserinden korunmanın mümkün olduğunu ifade eden Dr. Karabulut, HPV pozitifliği tespit edildiğinde deneyimli bir kadın doğum uzmanıyla görüşülmesi gerektiğini söyledi. HPV virüsünün kanser oluşumuna kadar geçen sürenin yaklaşık 10 yıl olduğunu belirten Dr. Karabulut, öncü lezyonların veya kanserin varlığını tespit etmek için kolonoskopi ve biyopsi yapıldığını ve tedavi planının buna göre belirlendiğini açıkladı.