BAE Mısır Sahillerini 35 Milyar Dolara Kapattı

Ekonomik krizden kurtulmak isteyen Mısır, Kızıldeniz kıyısındaki 170 milyon metrekarelik Ras El Hilma sahil kasabasını turizm projesi geliştirmesi için 35 milyar dolara BAE’ye sattı. Parayı da iki ay içinde alacak.

Mısır gözde tatil beldelerinden birini dev bir proje kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) sattı. Projeyi duyuran Başbakan Mustafa Medbuli haftalar süren spekülasyonların ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin kuzeybatı kıyısındaki Ras El Hilma sahil kasabasını geliştirmek için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 35 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardığını duyurdu.

Medbuli, Mısırlı ve BAE’li yetkililerinin katıldığı bir basın toplantısında Kahire’nin önümüzdeki hafta 15 milyar dolar, iki ay içinde de 20 milyar dolar avans alacağını söyledi.

Başbakan bu anlaşmanın ülkenin modern tarihinde bir kentsel kalkınma projesine yapılan en büyük doğrudan yabancı yatırım olduğunu, Mısır hükümeti ile ADQ şirketi liderliğindeki Birleşik Arap
Emirlikleri konsorsiyumu arasında bir ortaklık sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

Satışla ilgili haberler, kasabanın Mısır’ın en değerli kıyı bölgelerinden biri olduğunu ve yerel yatırımcılar tarafından geliştirilmesi gerektiğini savunan muhalefetten tepkilerin yükselmesine neden oldu. Ancak Mısırlı Bakan, çoğunluk hissesi BAE konsorsiyumuna ait olan özel bir yatırım olmasına rağmen Mısır devletinin bu projeden elde edilecek kârdan yüzde 35 pay alacağını aktardı.

Medbuli, Ras El Hikma projesinin alanının 170 milyon metrekare olduğunu ve konut mahalleleri, turistik tesisler, okullar, üniversiteler, bir sanayi bölgesi, merkezi bir finans bölgesi, turistik yatlar için
uluslararası bir marina ve şehrin güneyinde uluslararası bir havaalanı içerdiğini söyledi.

Mısırlı Bakan ayrıca anlaşmanın BAE tarafından Mısır Merkez Bankası’na yatırılan ve hibeye dönüştürülecek olan 11 milyar doları da kapsadığını ifade etti.

EKONOMİK KRİZİN PENÇESİNDE

Anlaşmayı yorumlayan Mısırlı iş insanı Naguib Sawiris, bunun “döviz çekerek, istihdam yaratarak ve döviz kurunu istikrara kavuşturarak” mevcut krizin çözümüne katkıda bulunacağını söyledi.

Mısır şu anda 10 milyar doları aşması beklenen bir kurtarma anlaşması için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmelerini de sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x