GM, Cruise’un sürücüsüz araçlarına yönelik harcamalarını azaltacak

GM Başkanı ve CEO’su Mary Barra, operasyonların bir miktar devam edeceğini ancak Cruise’un ilerlemesine yönelik planların daha “kasıtlı” olacağını söyledi.

Bu amaçla önümüzdeki yıl kesintiler yüz milyonlarca dolara ulaşacak. Bunun, şu anda yaklaşık 4.000 kişiyi çalıştıran San Francisco merkezli şirkette işten çıkarmalara yol açması bekleniyor. Bu ayın başlarında Cruise CEO’su Kyle Vogt, personele önümüzdeki haftalarda işten çıkarmalarla ilgili bilgi vereceğini söylemişti ancak kısa bir süre sonra kurucu ortak Dan Kan ile birlikte istifa etti.

GM, Cruise’un sürücüsüz araçlarına yönelik harcamalarını azaltacak

CFO Paul Jacobson’un bugünkü konferans görüşmesinde, iki bağımsız güvenlik ve olay inceleme kurulunun çalışmalarını bitirmesinin ardından önümüzdeki haftalarda belirli yeniden yapılandırma bilgilerinin geleceğini söylemesiyle, tüm şirket bir revizyondan geçebilir gibi görünüyor. Bu panolar, bir Cruise robotaksisinin bir yayaya çarpmasının ardından oluşturuldu. Ayrıca şirketin sürücüsüz algoritmasının çocukları tanımakta sorun yaşadığı da tespit edildi ki bu hiç de iyi bir durum değil.

GM ayrıca Cruise’u yönetecek yeni yöneticiler de atadı. Mo Elshenawy, mühendislikten sorumlu başkan yardımcılığından eş başkanlığa terfi ettirildi ve GM’nin önceki hukuk ve politikadan sorumlu başkan yardımcısı diğer eş başkan rolünü üstlendi. GM’nin CEO’su, şirketin “iki eşbaşkanın yapacaklarına dair büyük bir güvene sahip olduğunu” söyledi ancak “GM’nin, güvenlik açısından katı gerekliliklerimizi karşıladığından emin olmak için gözlerinin üzerlerinde olduğunu” da belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x