İngiltere’den O Altcoinler İçin Düzenleme Kararı!  

Birleşik Krallık hükümeti, önümüzdeki altı ay içinde milletvekillerinin stablecoinler ve staking için yeni mevzuatı onaylamasını sağlamayı planlıyor. Bloomberg’in bildirdiğine göre, Hazine Ekonomi Sekreteri Bim Afolami, Pazartesi günü düzenlenen bir sektör etkinliğinde hükümetin altcoinler arasında stablecoinler ve staking ile ilgili hızlı mevzuat için “çok baskı yapma” konusundaki kararlılığını vurguladı. Aciliyetin altını çizen Afolami, hükümetin önümüzdeki altı ay içinde düzenlemeleri yürürlüğe koyma hedefiyle harekete geçme konusundaki tutumunu vurguladı.

İngiltere, altcoinler için aşamalı düzenleyici çerçeveyi kullanıma sunacak

Birleşik Krallık, kriptoyu düzenlemek için iki yönlü bir yaklaşım benimsedi. Ekim ayında Hazine, fiat destekli stablecoinlerin denetlenmesi ve özellikle ödemelerde kullanımlarını hedefleyen kesin teklifler yayınladı. Bu, daha geniş kripto varlık sektörünün ayrı politika belgelerinde belirtilen kendi düzenleyici çerçevesiyle yüzleşmesi ile planlarının ilk aşamasını işaret ediyor.

Bu aşamalı yaklaşım, hükümetin ana akım finansı potansiyel olarak etkilediğini düşündüğü stablecoin’lere odaklanılmasını sağlarken, daha geniş kripto ortamının çeşitli dinamiklerini ele almak için zemin hazırlıyor. Fiat destekli stablecoinler iki alanda düzenlemeyle karşı karşıyadır: ödemelerde kullanım ve İngiltere merkezli ihraç/depolama.

İngiltere, üç düzenleyiciye yetki veriyor

Düzenleyici kurumlardan oluşan üçlü (İngiltere Merkez Bankası, Mali Davranış Otoritesi ve Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi) önerilen düzenlemeler kapsamında belirli fiat destekli sabit paraları ortaklaşa denetleyecek. Bu öneriler, Birleşik Krallık’ın kripto varlıklarına yönelik gelecek finansal hizmetler düzenlemelerine ilişkin Şubat ayında yapılan istişarenin ardından geldi.

Çeşitli şirketlerden ve paydaşlardan gelen anlayışlı geri bildirimlerle düzenlemelere güçlü bir yanıt ortaya çıktı. Bazıları İngiltere’nin son kripto düzenleme önerilerini Rishi Sunak’ın 2022’de ulusal bir kripto merkezi geliştirme vizyonuyla uyumlu olarak selamlarken, diğerleri temkinli iyimserliğini koruyor. Hazine Bakanı Andrew Griffith daha önce stablecoin çerçevesine onay verdiğini açıklamış ve aylarca süren kamuoyu beklentisinin ardından bunu “doğru yönde atılmış bir adım” olarak nitelendirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x