İsrail Dışişleri Bakanı: Türkiye ile ilişkileri yeniden değerlendireceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyük Filistin Mitingi’ndeki sert açıklamalarına yanıt veren İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, ” Türkiye‘den gelen sert açıklamalar nedeniyle tüm diplomatik personelin geri gelmesi talimatını verdik. Türkiye‘yle ilişkileri yeniden değerlendireceğiz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İSRAİL’E SERT SÖZLER

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Atatürk Havalimanı’nda Büyük Filistin Mitingi düzenlendi. Mitinge katılım yoğun olurken, alandaki kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’i sert sözlerle hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’i savaş suçlusu ilan edeceklerini söyledi.

İSRAİL: TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine İsrail’den yanıt geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye ile ilişkileri yeniden değerlendireceklerini kaydetti. Cohen, “Türkiye’den gelen sert açıklamalar nedeniyle tüm diplomatik personelin geri gelmesi talimatını verdik. Türkiye’yle ilişkileri yeniden değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, BÜYÜK FİLİSTİN MİTİNGİ’NDE NE DEDİ?

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Gazze’de sivilleri öldürerek katliam yaptığını belirtip şunları söyledi: “Terörle mücadele bahanesiyle on binlerce kilometre öteden gelip milyonlarca insanı katledip, bize kendi vatandaşımızı koruma hakkı vermediler. Son 10 yıldır terörle mücadele adına ne yaptıysak bunlara rağmen gerçekleştirdik. Bundan sonra da bir gece ansızın gelebiliriz şiarıyla kendi çizdiğimiz yolda ilerlemeyi sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanınız olarak, biz milletimizi seviyoruz. Milletimize feda-i can etmeye hazırız. Milletimizle beraber bu yolda ilerlemeye hazırız. Çünkü tarihte nasıl destanlar yazdıysak, bu millet yeni destanlar yazmaya hazırdır.

“İSRAİL SEN İŞGALCİSİN, ÖRGÜTSÜN”

“İSRAİL’İ SAVAŞ SUÇLUSU İLAN EDECEĞİZ”

İsrail 22 gündür savaş suçu işliyor. Biz de seni dünyaya savaş suçlusu olarak ilan edeceğiz. Bunun hazırlığı içindeyiz. Daha ne kadar kadın ve çocuk ölmesi gerekiyor. Her ülkenin kendini savunma hakkı vardır ama adalet nerede? Gazze’de katliam yürütülmektedir. Gazze halkını açlıkla, susuzlukla, yakıtsızlıkla topluca yok etme peşindeler. Bu gece Gazze’nin hali neydi gördünüz değil mi?

“İSRAİL SEN DÜNYADA YALNIZLIĞA MAHKUMSUN”

120 ülke İsrail’e ateşkes için ‘evet’, 40 ülke çekimser, 14 ülke İsrail’in yanında yer aldı. İsrail sen dünyada yalnızlığa mahkumsun. Bundan sonra da öyle kalacaksın. Şu anda BM bu kararı vermek suretiyle güzel bir adım attı.

“SİVİLLERİ HEDEF ALMAK AHLAKA SIĞMAZ”

İsrail topraklarında sivillere yönelik saldırıları biz de doğru bulmuyoruz. Savaşın bir ahlakı ve hukuku var. Sivilleri hedef almak bu ahlaka sığmaz. Bunun bedelini eninde sonunda ağır ödeyeceksiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x