Rusya: Türkiye-Suriye normalleşme görüşmeleri 2023 sonunda çöktü

Geçen yıl yapılan genel seçimlerden önce Türkiye ile Suriye arasında gündeme gelen normalleşme süreci ve olası bir Erdoğan-Esad görüşmesi ile ilgili olarak Rusya’dan dikkat çekici bir açıklama geldi.

Rusya Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, Suriye rejimi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunun 2023 yılı sonunda çöktüğünü açıkladı.

Lavrentiev, Suriye tarafının Türk tarafından Suriye’de bulunan Türk askeri güçlerinin “uzun vadede” geri çekileceğine dair güvence alma ihtiyacı hissetmesi nedeniyle geçen sonbaharın sonunda yakınlaşma yolunun bir şekilde durduğunu açıkladı.

Rus haber ajansı TASS Pazartesi akşamı bir Rus yetkilinin “hiç kimse bu askeri güçlerin yakın gelecekte geri çekileceğini söylemiyor” şeklindeki sözlerine yer verdi. Lavrentiev, “Bu tür açıklamaların Türk tarafından gayri resmi ve farklı düzeylerde yapıldığına ve Suriye’de kalmayacaklarına inanmama rağmen, uygun koşullar sağlandığında Türkiye er ya da geç güçlerini geri çekecektir” dedi.

Lavrentiev, Ankara’nın bu yolu resmileştirmek istemediğini ve bunun Şam için önemli bir engel teşkil ettiğini söylerken Türkiye’nin Şam ile normalleşmesi konusunun Rusya’nın Suriye’ye yaklaşımında hala ön planda olduğunu ve bu konunun önemli olduğunu ve ilerleme kaydedilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

HEYETLER GÖRÜŞMEDİ

Astana Görüşmeleri’nin 20. turunda Türkiye’nin Şam’la yakınlaşmasına ilişkin dörtlü taraflar (Türkiye, Rusya, İran ve Suriye rejimi) arasında bir görüşme yaşanırken birkaç gün önce Astana’da gerçekleşen 21. turda Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ahmet Yıldız başkanlığındaki Türk heyeti Suriye rejimi heyetiyle görüşmedi.

NE OLMUŞTU?

2022 yılının Aralık ayında Türkiye ile Suriye arasında yakınlaşma sinyalleri verilirken, Erdoğan ile Esad’ın aynı masaya oturabileceği öne sürülmüştü.

İlk etapta Rusya’nın arabuluculuk çabalarına ve İran’ın müzakerelere ikincil olarak dahil olmasına rağmen süreçte ilerleme sağlanamadı. Mayıs ayında yapılan genel seçimlerden sonra bu yönde tek bir görüşme gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x